Wkrótce aplikacja Czaniec news

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego. Widok z lotu ptaka.

Czaniec - centrum

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Ponad 5700 mieszkańców.

Czaniec - miejscowość historyczna

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Wzmiankował o niej już Jan Długosz w swoich kronikach.

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego.

Czaniec - wczesnobarokowy dwór

Dwór obronny w Czańcu – siedemnastowieczny budynek - piętrowa rezydencja szlachecka o cechach obronnych.

Czaniec - kościół

Kościół z okresu międzywojennego z barokową wieżą, XVI-wiecznym obrazem Matki Boskiej

Zapora i Jezioro Czaniec

Zbiornik wyrównawczy, zapora i jezioro Czaniec na rzece Soła o powierzchni 45 ha.

Czaniec - parafia pradziadów papieża

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Czaniec - miejscowość zabytków

Czaniec to nie tylko renesansowy dwór czy kościół z barokową wieżą, rokokowe ołtarze i ambona, to także szereg innych zabytków. W Czańcu znajduje się kilka przydrożnych lub polnych kapliczek i kaplic.

Czaniec - zaciszne miejsce

Z dala od zgiełku, znaleźć można spokojne miejsca dla chwil relaksu, np. na górskich szlakach. Czaniec to także góry, łąki i lasy, gdzie bez trudu spotkać można dziką zwierzynę.

Czaniec - figury świętych

W całej miejscowości można natknąć się na różnego rodzaju figury świętych i stare kapliczki.

Szkoła na Dolnym Czańcu

Wybudowana w 1909 roku szkoła nosiła pierwotnie nazwę: Szkoła Jubileuszowa imienia Franciszka Józefa I, później: Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza. Przebudowana w roku 1981. W 2002 roku dobudowano halę gimnastyczną.

Czaniec - pamięć o papieżu Janie Pawle II

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Cmentarz komunalny w Czańcu

Obecny cmentarz komunalny. Mało kto jednak wie, że dawno temu na Zagłęboczu znajdował się cmentarz choleryczny, który został zlikwidowany. W jego miejscu znajduje sie obecnie krzyż, który upamiętnia ofiary epidemii cholery, która panowała w Czańcu i okolicy w latach 1846-1847

Góry...

Palenica, Bukowski Groń, Trzonka, Przełęcz Bukowska, Złota Góra, Porębski Groń. Na szczycie Palenicy stoi krzyż, postawiony tutaj w jubileuszowym 2000 roku. Jest na nim napis: Odródźcie się pod względem narodowym i religijnym, a da wam Bóg przyszłość szczęśliwą.


Aktualności

  Jeśli widziałeś coś ciekawego, masz ważną informację, ciekawe zdjęcie, albo film - WYŚLIJ DO NAS! lub napisz do nas na Facebooku
  Publikujemy wszystkie materiały dotyczące Czańca i najbliższych okolic!

Sytuacja epidemiczna COVID-19 w Gminie Porąbka. Stan na 2020-10-30. Źródło: PSSE Bielsko-Biała.
Strzałki pokazują zmiany w stosunku do dnia poprzedniego.

UWAGA! Od 30.10.2020 PSSE w Bielsku-Białej przestała podawać statystyki zachorowań w podziale na gminy (tylko cały powiat bielski)!

b/d Nadzór epid. b/d Hospitalizowani b/d Kwarantanna b/d Izolacja domowa b/d Zakażeni b/d Ozdrowiali b/d Zmarli




Dodał: admin,11-12-2006

news: 13.IV.2006
Zespół czaniec.pl jako pierwszy w okolicy postanowił promować teren podbeskidzia w europejskim internecie.
Od ponad pięciu lat reprezentujemy rejon Gminy Porąbka pod adresem czaniec.pl.
Od 10-go kwietnia br czaniecki serwis internetowy można przeglądać również pod adresem http://www.czaniec.eu

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,11-12-2006

news: 27.II.2006, autor: DR
W dniu 26 lutego 2006 roku odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze OSP Czaniec.
Na nową 5-letnią kadencję wybrano nowy zarząd. Prezesem OSP został powtórnie wybrany Bogumił Czernik. Na funkcję wiceprezesa powołano Marcina Borowczyka, naczelnikiem pozostał Damian Czernik, a jego zastępcą Piotr Klęczar.
W sumie nowy zarząd liczy 11 osób. Na zebraniu gościli Wójt Gminy Porąbka Czesław Bułka, jego zastępca Jan Wojtyła, starosta Powiatu bielskiego Andrzej Płonka, a także zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Bielsku-Białej mł. bryg. Adam Caputa. Wszyscy goście chwalili ostatnie 5 lat w OSP Czaniec.
Nie pozostaje nic jak tylko życzyć nowym władzom nic innego jak jeszcze lepszych 5 lat kadencji.

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,11-12-2006

Archiwum: 19.I.2006
Wielki pożar wybuchł w czwartek późnym wieczorem w hali drukarni (a nie jak podawały media: w hali magazynu) spółki Zakładów Metali Lekkich Kęty SA w Kętach.
W płonącej hali znajdowały się między innymi zbiorniki z rozpuszczalnikami i rozcieńczalnikami.
Z informacji strażaków wynika, iż pożar wybuchł przed godziną 20.00. Ogień szybko objął halę o wymiarach 100 metrów na 30 metrów.
Strażacy nie wykluczają, że doszło do wybuchu. W akcji gaszenia uczestniczy już kilkanaście sekcji straży pożarnej. Kolejne są w drodze, w tym ciężkie samochody gaśnicze z Krakowa, z Chrzanowa i podnośniki z Andrychowa.
-> News 22:35 Strażacy opanowali pożar hali ZML Kęty SA. W chwili obecnej rozpoczęło się dogaszanie ognia. Na szczęście nikt nie został ranny ani poszkodowany.
W akcji uczestniczyło około 20 jednostek straży pożarnej; przyczyna pożaru jest na razie nieznana.

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,11-12-2006

<EM>Archiwum</EM>: 4.I.2006<BR></B>W stacji ujęcia wody (Kobiernice) ktoś uszkodził kłódki na ośmiu studzienkach na ogrodzonym terenie, należącym do spółki wodno-kanalizacyjnej Aqua. Sprawcami byli prawdopodobnie złomiarze.<BR>Natychmiast zamknięto ujęcie i powiadomiono policję. Jak poinformował Piotr Dudek, prezes Aquy: <I>„Ani przez moment nie było zagrożenia dla ludzi&# 8221;</I><BR>Wstępne badania wykonane przez Aquę nie wykazały jednak zanieczyszczeń. Wodę bada również bielski oddział Sanepidu.<BR>Radio Bielsko poinformowało, że pracownicy Sanepidu nie chcą się wypowiadać na temat czystości wody!

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,11-12-2006

<EM>Archiwum</EM>: 23/24.XII.2005, <I>autor: MOr, DR</I><BR></B>Jak dowiedzieliśmy się z potwierdzonych już źródeł, w przeddzień Świąt Bożego Narodzenia czaniecka jednostka OSP otrzymała zgłoszenie należące do zgłoszeń nietypowych.<BR>Nasza jednostka wraz z jednostkami z miejscowości ościennych, a także jednostką PSP Bielsko-Biała wyruszyła wieczorem w stronę Porąbki na poszukiwania... danieli <I>(Daniel reprezentuje rodzinę jeleniowatych. Pierwotnie zamieszkiwał śródziemnomorski region Europy, północną Afryką oraz Bliski Wschód. Obecnie, jako zwierzę parkowe, spotykany jest w całej Europie)</I>, które uciekły ze znanej już nie tylko w okolicy bożonarodzeniowej szopki w Porąbce.<BR>Życzymy by "uciekinierzy" znaleźli się szybko, bo być może przy okazji jutrzejszej Wigilii powiedzą co było powodem ich ucieczki.<BR>Tym humorystycznym akcentem wstępujemy w świąteczny okres i z tej okazji chcielibyśmy życzyć wszystkim internautom zdrowych, spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku! <BR><I>W tym dniu radosnym, oczekiwanym,<BR>gdzie gasną spory, goją się rany<BR>życzymy Wam zrowia, życzymy miłości,<BR>niech mały Jezus w sercach zagości,<BR>szczerości duszy, zapachu ciasta,<BR>przyjaźni, która jak miłość wzrasta,<BR>kochanej twarzy, co rano budzi,<BR>i w okół pełno życzliwych ludzi.</I>

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,11-12-2006

<EM>Archiwum</EM>: 25.XI.2005<BR></B>Policjanci komisariatu II poszukują zaginionej w dniu 21.11.2005 roku w Bielsku-Białej: Teresy STAWOWCZYK, urodzonej 01.11.1970 roku, zamieszkałej Czaniec, ulica Wesoła. Rysopis zaginionej – wiek z wyglądu 35 lat, waga 80 kg, sylwetka otyła, włosy ciemne - proste, długie, czesane w koka, twarz owalna, uszy przylegające, uzębienie pełne. Znaki szczególne – znamię o średnicy 0,5 cm w okolicy karku. W chwili zaginięcia ubrana: w czapkę z włóczki w kolorze biało-czarnym, kurtkę długości do pasa w kolorze kremowym, ciemną spódnicę sięgającą za kolana i rajstopy; czarne kozaki zapinane na zamek z naszytymi kokardami na zewnętrznej stronie cholewki. <BR>Ostatni raz zaginiona widziana była w poniedziałek - 21.11.2005 roku o godzinie 14.00 - na ulicy Olszówki w Bielsku-Białej. <BR>Osoby, które posiadają informacje na temat miejsca pobytu zaginionej proszone są o kontakt z oficerem dyżurnym Komisariatu Policji II w Bielsku-Białej przy ulicy Kamińskiego 8, numer telefonu – 33-8121600 lub oficerem dyżurnym bielskiej Policji – numer telefonu – 33-8121255, numer telefonu alarmowego – 997.

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,11-12-2006

<EM>Archiwum</EM>: 14.XI.2005<BR></B>Niedzielnego wieczoru dwójka chłopców w wieku gimnazjalnym została napadnięta przez nieznanych sprawców. <BR>Całe zdarzenie miało miejsce na Górnym Czańcu, tuż przy drodze kard.Karola Wojtyły. Jak udało nam się dowiedzieć, sprawcy napadu na gimnazjalistów zmusili ich siłą do wypicia nieznanej substancji, która wywołała u chłopców wymioty, a później omdlenia. <BR>Nie wiadomo jak chłopcom udało się dojść do domu położonego niedaleko miejsca zdarzenia by poinformować mieszkańców o całej sytuacji.<BR>Wkrótce po tym na miejscu pojawiły się karetki wraz z ekipą lekarzy, którzy po przeprowadzonej reanimacji zdecydowali na przewiezienie chłopców do szpitala.<BR>25.XI.2005 - Aż po dziś dzień nie wiadomo jaka była prawda; prawdopodobnie chłopcy wymyślili historię o napadzie i napojeniu ich nieznanymi płynami.

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,11-12-2006

<EM>Archiwum</EM>: 4.XI.2005, <I>autor: PJ</I><BR></B>Przeglądając ostatnie wydanie Kroniki Beskidzkiej z dnia 3.XI.2005, na stronie 6 możemy przeczytać, iż zaostrza się konflikt pomiędzy miejscowością Czaniec, a pozostałymi miejscowościmi wchodzącymi w skład Gminy Porąbka. Owy konflikt wywołały informacje i poczynania dążące do oddzielenia się Czańca od dotychczasowej Gminy Porąbka. <BR>Z artykułu dowiadujemy się również, iż Radni gminni wstrzymali budowę kanalizacji w Czańcu, gdyż nie chcą by cała gmina (po odłączeniu się Czańca) musiała spłacać kredyt. <BR>Jedna z czanieckich radnych, w tychże poczynaniach zauważa celowe działanie na niekorzyść Czańca i mieszkańców. Natomiast radny, Pan Pardela, (którego firma zajmuje się wywozem ścieków z czanieckich firm - przyp. czaniec.pl) kategorycznie temu zaprzecza. <BR>Zapraszamy do lektury!

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,11-12-2006

<EM>Archiwum</EM>: 23.X.2005, <I>autor: DR, Fazi, MOr</I><BR></B>
<CENTER>
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 width=500 summary="" border=1>
<TBODY>
<TR align=middle bgColor=#c0c0c0>
<TD><FONT face=Tahoma size=2><B>Nazwisko</B></FONT></TD>
<TD><FONT face=Tahoma size=2><B>Czaniec Dolny</B></FONT></TD>
<TD><FONT face=Tahoma size=2><B>Czaniec Górny</B></FONT></TD></TR>
<TR>
<TD><FONT face=Tahoma size=2><B>Kaczyński Lech</B></FONT></TD>
<TD><FONT face=Tahoma size=2>985</FONT></TD>
<TD><FONT face=Tahoma size=2>806</FONT></TD></TR>
<TR>
<TD><FONT face=Tahoma size=2><B>Tusk Donald</B></FONT></TD>
<TD><FONT face=Tahoma size=2>436</FONT></TD>
<TD><FONT face=Tahoma size=2>344</FONT></TD></TR></TBODY></TABLE></CENTER>

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,11-12-2006

<EM>Archiwum</EM>: 13.X.2005, <I>autor: Edyta</I><BR></B>Serdecznie zapraszamy na Kurs Tańca Towarzyskiego, pierwsze spotkanie - środa 26 październik, godz. 19:00 w Domu Kultury w Czańcu.<BR>Cena miesięczna kursu to: 30pln/os. Zajęcia 1,5h raz w tygodniu, grupy wiekowe: od 16 lat w zwyż. Kontakt: 503-010-994

Komentarze wyłączone

<< Poprzednia ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 ... 16 ... 18 ... 20 ... 22 ... 24 ... 26 ... 28 ... 30 ... 32 ... 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 Następna >>
Powered by CuteNews




Najnowsze filmy: